İMAR BARIŞI

İMAR BARIŞI BAŞVURU ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKENLER

Müracaatta yapıya ilişkin bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut durumunu gösteren proje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle uyumlu olması aranacaktır.

Dolayısı ile imar barışı başvurusundan önce tarafımızdan yapınıza ait röleve projesinin hazırlanarak doğru bilgilerinizin tarafınıza verilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda binanıza ait doğru ve tapuya verilebilecek proje ölçüleri ile başvuru yapmış olacaksınız aksi takdirde harcınızı ödeyip tapu aşamasına geldiğinizde işlemleriniz yapılamayacaktır. Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Telefon : +90 (216) 555 55 55

Mobil    : +90 (532) 379 00 19

Bilgilendirme broşürü için tıklayın.

E-devlet müracaat kılavuzu için tıklayın.

İMAR BARIŞI BAŞVURU ALIMLARI BAŞLADI GEÇ KALMADAN BAŞVURUNUZU YAPIN

İmara ya da ruhsata aykırı yapılara yapı kayıt belgesi verilecektir. Ruhsata aykırı bu yapıların imar sorununu çözmeyi amaçlayan imar barışı başvuru işlemleri başlamıştır.

Vatandaşların Devlet ile  ihtilaflı durumunu ortadan kaldırarak, imara aykırı ruhsatsız yapıları kayıt altına aldırarak güvence sağlayacak bu düzenleme çerçevesinde başvuruların 31 Ekim 2018 e kadar yapılması ve belge bedelinin 31 Aralık 2018 e kadar ödenmesi gerekmektedir.

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için geçerli olan imar barışına yönelik başvurular e Devlet üzerinden yapı kayıt sistemindeki yapı kayıt formu doldurularak yapılabilecek

İmar Barışı İçin Müracaat Nasıl Yapılacak?

Vatandaşların kendi rızası ile müracaatı ve kendi beyanı esas alınacaktır. Müracaat e-devlet sistemi üzerinden veya Bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara başvurarak yapılacaktır. Başvuru takibi e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

 İMAR BARIŞI – İMAR AFFI

İMAR BARIŞI NEDİR?

Ruhsatsız yapılar ya da başka bir deyişle  ruhsat almaya müsait olmayan imara aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacı ile 31/12/2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 31/12/2018 tarihine kadar başvurulması ile birlikte kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilmektedir.

İMAR BARIŞI NE İŞE YARAR?

Ruhsatsız, imara aykırı yapılmış yapılarda bildiğiniz gibi tapu ve iskân sorunları yaşanmaktadır. İskânsız ve kat mülkiyeti alınmamış Yapılarda en büyük sorun Krediye Uygun Olmaması sebebiyle değerinin altında satılmaktadır. Kat Mülkiyetine geçilmesiyle birlikte bu sorun ortadan kalkacağı için taşınmazınız değer kazanacak ve alım satım işlemleriniz kolaylaşacaktır. Bunun yanı sıra Mülk sahibi Su, Elektrik ve Doğalgaz sayaçlarının üzerine alabilecek ya da kullanan kişinin üzerine kaydettirebilecektir.

İMAR BARIŞINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapılar İmar Barışı kapsamındadır.

Sadece Boğazici Sahil Şeridi ve öngörünüm bölgesi ile İstanbul Tarihi Yarımadanın Sultanahmet ve Süleymaniye çevresi ve Gelibolu Tarihi Alan’da belirlenen yerler bu kapsamın dışındadır. Ayrıca başkasına ait taşınmazlar üzerinde yapılan yapılar ile hazineye ait olup sosyal donatı için tahsisli arazi üzerindeki yapılara yapı kayıt belgesi düzenlenemez.